Poradnik

Jak naklejać fototapetę?

Przed naklejeniemWszystkie nasze fototapety drukowane są z zakładkami ok. 2cm. Dostarczane są w rolkach, wszystkie bryty z marginesami i zakładkami. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności montażowych należy sprawdzić wydruki zarówno pod względem kolorystyki i jakości druku jak i poprawności wymiarów. Reklamacje kolorystyczne bądź dotyczące wymiarów nie będą rozpatrywane po naklejeniu na ścianę. W przypadku wystąpienia wad druku prosimy o niezwłoczny kontakt mailowy.

 

Po sprawdzeniu wydruków przystępujemy do ich montażu. Niniejszy poradnik należy traktować jako pewnego rodzaju wytyczne, a montaż tapet najlepiej powierzyć specjalistycznej firmie.

 

Potrzebne narzędzia i materiały:zestaw narzedzi

  • płaski, szeroki pędzel
  • lekka drabinka lub podest
  • czyste ściereczki lub miękkie ręczniki papierowe
  • specjalistyczny wałek do dociskania tapet
  • ostry nóż do tapet
  • klej do tapet

Gruntowanie

Do klejenia należy używać kleju do grubych tapet na przykład Henkel Metylan Special.

Brzegi tapet należy dociąć odręcznie (odciąć marginesy) dokładność nie jest tutaj w zasadzie istotna).

 Powierzchnia do klejenia musi być gładka i sucha, bez łuszczącej się farby i ubytków tynku. Ścianę dokładnie gruntujemy klejem. Ilość kleju do gruntowania uzależniona jest od rodzaju podłoża.

 

Tapety układamy na równej powierzchni zadrukiem do dołu. Całość brytu pokrywamy starannie równą warstwą kleju, zwracając szczególną uwagę na brzegi i narożniki.

 

 

 

UWAGA: mokra tapeta jest najbardziej narażona na uszkodzenie mechaniczne, również wydruki są wówczas najmniej odporne na ścieranie.

Poziom

 

 

Posmarowany klejem bryt przykładamy delikatnie do ściany. Podczas układania pierwszego kawałka ważne jest ustalenie i sprawdzenie pionu (za pomocą poziomnicy, poziomnicy laserowej lub sznurka z ciężarkiem).

 

Od pionowego ułożenia pierwszego brytu zależyprawidłowe naklejenie wszystkich pozostałych - dlatego jest to tak istotne.

 

naklejanie

 

 

 

 

 

Stopniowo wygładzamy powierzchnię tapety szczotką do tapet, a następnie specjalistycznym wałkiem. Fototapety nie należy pocierać w celu wygładzenia – może to spowodować uszkodzenie wydruku. Ewentualny nadmiar kleju wyciśnięty na boki zbieramy delikatnie szmatką lub ręcznikiem papierowym.

 

Po starannym wyrównaniu brytu przystępujemy do naklejania następnego postępując analogicznie.

Odcinanie

 

 

 

Wydruki kleimy na zakład bardzo starannie dopasowując motyw. Uważamy na staranne zebranie nadmiaru kleju oraz dociśnięcie krawędzi. Po ułożeniu kolejnego brytu przecinamy założone części odręcznie nożem – tnąc jednocześnie obie warstwy. Odrzucamy wąski, odcięty pasek z zewnątrz jak również wyciągamy wąski ścinek spod spodu. W ten sposób uzyskujemy idealne łączenie na styk – pomimo ręcznego cięcia tapety. Dociskamy starannie krawędzie wałkiem. Delikatnie czyścimy nadmiar kleju. Nie pocierać szmatką lub innymi materiałam

 

Kolejne bryty kleimy analogicznie.

Tapeta powinna być nieco dłuższa, tak aby można było dociąć ją do wymiaru na dole i u góry. W ten sposób unikamy problemów z ewentualnymi nierównościami sufitu itp.

 

Efekt

Jak kupować?